Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość w latach 1945-1956 walczyło przeciwko narzuconemu przez Sowietów totalitarnemu reżimowi komunistycznemu w Polsce. Jej trzon stanowili byli żołnierze Armii Krajowej.